• Hoşgeldiniz, İslam Vakti, Dini Konular, Ayetler, Kur'an-ı Kerim, İslami Sözler. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
 

İslam Vakti, Dini Konular, Ayetler, Kur'an-ı Kerim, İslami Sözler


Ebû Hüreyre radıyallahu anh' den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:"Ey müslüman kadınlar! Komşu hanımlar birbiriyle hediyeleşmeyi küçümsemesin! Alıp verdikleri şey bir koyun paçası bile olsa!.."(Buhârî, Hibe 1, Edeb 30; Müslim, Zekât 90) Hadisten Öğrendiklerimiz: 1. Hediyeleşmek sünnettir. Peygamber Efendimiz bu sünnetinin, komşu hanımlar tarafından yaşatılmasını istemektedir. 2. Hediye edilen şeyi küçük görüp burun kıvırmak doğru değildir.(Riyazü's Salihin - İmam Nevevi Tercüme ve Şerh: Prof. Dr. M. Yaşar Kandemir, Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan, Yrd. Doç. Dr. Raşit Küçük)
Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'in üvey oğlu, Ebû Seleme Abdullah İbni Abdülesed'in öz oğlu Ebû Hafs Ömer'şöyle dedi:Ben Hz. Peygamber'in himâyesinde yetişen bir çocuktum. Yemek yerken, elim yemek tabağının her yanına giderdi. Bunun üzerine Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bana şöyle buyurdu:"Oğul, besmele çek! Sağ elinle ye! Hep önünden ye!"O günden sonra buyurduğu gibi yedim.(Buhârî, Et`ıme 2, 3; Müslim, Eşribe 108) Hadisten Öğrendiklerimiz:1. Sofraya mümkün olduğu kadar yakın oturmalıdır.2. Yemeğe besmeleyle başlamalıdır.3. Yemeği sağ elle yemelidir.4. İnsan yalnız başına bile yese, hep önünden yemelidir.5. İşte bu ve benzeri dinî görgüleri çocuklara küçük yaştan itibaren öğretmelidir.6. Ashâb-ı kirâmın yaşça küçük olanlarının bile Peygamber sünnetine ne kadar bağlı oldukları gör...
Enes radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:"Rızkının çoğalmasını, ömrünün uzamasını isteyen kimse, akrabasını kollayıp gözetsin."(Buhârî, Edeb 12, Büyû` 13; Müslim, Birr 20, 2) Hadisten Öğrendiklerimiz:1. Akrabayı ihmâl etmemek dinî bir görevdir.2. Allah Teâlâ akrabasını görüp gözetenlerin rızkını artırır, ömrünü uzatır. Diğer bir söyleyişle onlar:* Hayatlarını Allah'a ibadetle ve O'nun hoşnut olduğu işleri yapmakla geçirirler.* Zamanlarını boşa harcamazlar.* Mutlu ve sağlıklı olurlar; yaşamanın zevkini tadarlar.* Allah onlara hayırlı evlâtlar nasip eder.* Öldükten sonra bile hayırla anılırlar.(Riyazü's Salihin - İmam Nevevi Tercüme ve Şerh: Prof. Dr. M. Yaşar Kandemir, Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan, Yrd. Doç. Dr. Raşit Küçük)[/...
Ebû Hüreyre'den rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:"Anne ve babasına veya onlardan sadece birine yaşlılık günlerinde yetişip de cennete giremeyen kimse perişan olsun,perişan olsun, perişan olsun"(Müslim, Birr 9, 10)Hadisten Öğrendiklerimiz:1. Anne ve baba hangi yaşta olursa olsun, onlara iyilik etmelidir.2. Yaşlandıkları zaman yardıma ve himâyeye daha çok muhtaç oldukları için kendilerini dâimâ kollayıp gözetmelidir.3. Anne ve babaya karşı gelmek, onlara fena davranmak, Cenâb-ı Hakk'ın gazabını çekecek büyük günahlardan biridir.(Riyazü's Salihin - İmam Nevevi Tercüme ve Şerh: Prof. Dr. M. Yaşar Kandemir, Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan, Yrd. Doç. Dr. Raşit Küçük)
Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre bir adam:- Yâ Resûlallah! Benim akrabam var. Ben kendilerini ziyaret ediyorum, onlar bana gelip gitmiyorlar. Ben onlara iyilik ediyorum, onlar bana kötülük ediyorlar. Ben onlara anlayışlı davranıyorum, onlarsa bana kaba davranıyorlar, dedi.Bunun üzerine Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:- "Eğer dediğin gibi isen, onlara sıcak kül yutturmuş oluyorsun. Sen böyle davrandıkça, Allah'ın yardımı seninledir."(Müslim, Birr 22)  Açıklama: Bu hadîs-i şerîfte Resûl-i Ekrem Efendimiz'in teşbihle anlatımını görüyoruz. Sıcak kül yiyen bir adam, korkunç bir ıstırap çeker. Midesi yanmaya, bağırsakları kavrulmaya ve aşırı derecede susuzluk duymaya başlar. Ne kadar su içerse içsin, harareti bir türlü sönmez.Akrabasının anlayışsızlığına göz yuman, kötülüğünü iyilikle karşılay...
Ebu Sırma (ra) anlatıyor: Resulullah (sav) buyurdular ki:"Kim mü'mine zarar verirse ALLAH da onu zarara uğratır. Kim de mü'mine meşakkat verirse, ALLAH da ona meşakkat verir."(Tirmizi, Birr 27)
Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göreResûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:"Bir erkek karısını yatağına çağırır da karısı gelmez ve erkek ona dargın olarak gecelerse, melekler o kadına sabaha kadar lânet ederler."(Buhârî, Bed'u'l-halk 7; Müslim, Nikâh 122) Hadisten Öğrendiklerimiz:1. Kadın kocasının beraber olma isteğini geri çevirmeyecektir.2. Kocasını reddeden bir kadın onu günaha itmiş olur.3. Böyle bir kadın hem Allah'ın gazabına hem de meleklerin lânetine uğrar.(Riyazü's Salihin - İmam Nevevi Tercüme ve Şerh: Prof. Dr. M. Yaşar Kandemir, Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan, Yrd. Doç. Dr. Raşit Küçük)
Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göreResûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:"Allah yolunda (cihâd edilmesi için) sarfettiğin para, köle âzâd etmek için harcadığın para, fakire sadaka verdiğin para ve bir de aile fertlerinin ihtiyaçları için harcadığın para var ya! İşte bunların içinde sana en çok sevap kazandıracak olanı, ailen için harcadığın paradır."(Müslim, Zekât 39) Hadisten Öğrendiklerimiz:1. Allah yolunda cihâd edilmesini sağlamak, köle âzâd etmek ve fakirlere yardım etmek insana sevap kazandırır.2. Ailenin ihtiyaçları için harcanan paralar ise, insana bunlardan daha çok sevap kazandırır.(Riyazü's Salihin - İmam Nevevi Tercüme ve Şerh: Prof. Dr. M. Yaşar Kandemir, Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan, Yrd. Doç. Dr. Raşit Küçük)
Sayfa1 2 3 ... 20

726 İleti 669 Konu 13 Üyeler - Son Üye: emineguler
Son İleti: "Ey müslüman kadınlar!..." (13 Ara 2017 01:04)
En son gönderilen iletileri göster

Çevrimiçi Üyeler

Çevrimiçi: 28 Ziyaretçi, 0 Üye  - Bugün En Çok Çevrimiçi: 47 -  En Çok Çevrimiçi: 100 (25 Haz 2017 17:08)