• Hoşgeldiniz, İslam Vakti, Dini Konular, Ayetler, Kur'an-ı Kerim, İslami Sözler. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

İslam Vakti, Dini Konular, Ayetler, Kur'an-ı Kerim, İslami Sözler

Bu adama yardım ediniz, sevap kazanırsınız. Allah Teâlâ istediği şeyi Peygam...

Başlatan Hizmetci, 09 Eyl 2017 00:57

« önceki - sonraki »

Hizmetci

Ebû Mûsâ el-Eş`arî radıyallahu anh şöyle dedi:

Peygamber aleyhisselâm'a sıkıntı içinde bulunan biri geldiği zaman, yanındakilere döner:
"Bu adama yardım ediniz, sevap kazanırsınız. Allah Teâlâ istediği şeyi Peygamberi'ne söyletir" buyururdu.

(Buhârî, Zekât 21, Edeb 36, 37, Tevhîd 31; Müslim, Birr 145)

Hadisten Öğrendiklerimiz:

1. Sıkıntıda olan kimselerin derdini halletmeye çalışmak, Allah Teâlâ'nın beğendiği güzel bir davranıştır.

2. Önemli olan, yardım etmeye çalışmaktır. İstenen sonuç elde edilmese bile, Cenâb-ı Hak o gayretin karşılığını lutfedecektir.

3. İlâhî bir yasağın çiğnendiği veya bir kul hakkının yendiği konularda, kimseye aracı olmamak gerekir.

4. Dertlilere derman olmaya çalışmak, Efendimiz'in sünnetidir.

(Riyazü's Salihin - İmam Nevevi Tercüme ve Şerh: Prof. Dr. M. Yaşar Kandemir, Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan, Yrd. Doç. Dr. Raşit Küçük)
5:24 - Kavmi Musa'ya: "Ey Musa! Onlar orada olduğu sürece biz oraya asla girmeyiz. Sen ve Rabb'in gidin savaşın. Biz burada oturacağız" dediler.

Robotix

• *
  • Moderatör
  • Full Member
  • Başlık

uyari
Merhaba ziyaretçi. Öncelikle sitemize Hoşgeldiniz. Ben Robotix olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. iyi eğlenceler.

giris  kayit
Etiketler: islam alemi,islam dünyası,Namaz,Oruç,Hac,Kurban,Zekat,smf destek