Güzel ahlak hataları eritir. Suyun buzu erittiği gibi. Fena ahlak ta ameli bozar. Sirkenin balı bozduğu gibi

Arakanlı Müslüman aile budistlerin zulümünü anlattı

Başlatan Hizmetci, 30 Eyl 2017 10:31

« önceki - sonraki »
avatar_Hizmetci
*****

  1. 613

  2. 581

  3. 138

Myanmar ın Arakan eyaletinde ordu ve Budist milliyetçilerin saldırılarından kaçarak Türkiye ye gelen Royinga ailesi, yerleştikleri Manisa da hayata tutunmaya çalışıyor.
Ülkelerindeki saldırılardan kaçarak 15 günlük zorlu bir yolculuğun ardından Türkiye ye ulaşmayı başaran Muhammad Shafiq Royinga ile eşi Asma Royinga, çocukları Muhammad Shahroukrh Royinga (6), Sahereh Royinga (3) ile yaklaşık 2 ay önce Manisa ya geldi.
Manisa İnsani Yardım Derneği tarafından Şehzadeler ilçesi Dilşikar Mahallesi nde bir eve yerleştirilen aile, derneğin ve çevredeki vatandaşların kendilerine sağladığı yardımlarla ihtiyaçlarını giderebiliyor.

Ülkelerinde yaşadığı zorlukları anlatan Muhammad Shafiq Royinga, sadece Müslüman oldukları için Myanmar ordusu tarafından kendilerine zulüm yapıldığını annesi, babası ve kardeşlerinin budistlerce öldürülerek ateşe atıldığını, annesinin ve kardeşlerinin cenazesini dahi göremediğini söyledi.
Royinga, zorlu bir yolculuğun ardından eşi ve 2 çocuğuyla Hindistan a ulaştığını belirterek, "Hindistanda da bizi sınırdan geri gönderdiler. Geri gitsek Budistler öldürüyor. Ne yapacağımızı bilemedik. Kaçak olarak 15 gün süren aç ve susuz zorlu bir yolculuğun ardından Irak a geldim. Oradan Türkiye ye geldim. Sırf Müslüman olduğum için ayağımı kırdılar. Orada Müslümanlara iş yok. Çocuklarımızı gönderebileceğimiz bir okul yok. Çocuğuma süngü batırdılar. Şu an bile başında ve karnında izleri duruyor." dedi.

"Katliam rüyalarımıza giriyor"

Muhammad Shafiq Royinga, yaşadıkları vahşetin rüyalarına girdiğini, uykudan korkuyla uyandıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:
"Akşamları uyuduğumuz zaman benim ve eşimin anne, baba ve ailemize yapılanlar rüyamıza giriyor. Çok korkuyoruz. Uyumakta problem yaşıyoruz. Budistler Myanmar da özellikle erkeklere çok problem çıkartıyor ve erkekleri istemiyorlar. Kadınları ise köle pazarında satıyorlar."

"Allah Türkiye den razı olsun"

Geldiği Türkiye de tanımadığı insanlar tarafından iyi bir şekilde karşılandığını kaydeden Muhammad Shafiq Royinga, "Türkiye çok iyi. Türkiye Cumhurbaşkanı ve Türk insanları başta olmak üzere bizlere yardımcı olan İHH İnsani Yardım Vakfı yetkililerine teşekkür ederim. Burada bana çok iyi davrandılar. Hepsinden Allah razı olsun." ifadelerini kullandı.

Alıntı yapılar yer : AA
5:24 - Kavmi Musa'ya: "Ey Musa! Onlar orada olduğu sürece biz oraya asla girmeyiz. Sen ve Rabb'in gidin savaşın. Biz burada oturacağız" dediler.

MENU ×