Güzel ahlak hataları eritir. Suyun buzu erittiği gibi. Fena ahlak ta ameli bozar. Sirkenin balı bozduğu gibi

2015 - Zilhicce'nin On Günü Yarın Başlıyor (15 Eylül 2015 – 1 Zilhicce 1436)

Başlatan Hizmetci, 15 Eyl 2015 15:09

« önceki - sonraki »
avatar_Hizmetci
*****

  1. 613

  2. 581

  3. 138
MUHTEŞEM FIRSAT: ZİLHİCCE'NİN ON GÜNÜ
Yarın Başlıyor (15 Eylül 2015 â€" 1 Zilhicce 1436);

Bazı tefsirlerde, Fecr sûresinin 2. ayetinde geçen ve Rabbimizin (c.c.) üzerine yemin ettiği "on gece"nin zilhiccenin ilk on gecesi olduğu belirtilen BÜYÜK GÜNLER başlıyor.
Resûl-i Ekrem [sallallahu aleyhi vesellem] in "Allah katında zilhiccenin ilk on gününden daha faziletli olan gün yoktur" (1)
buyurduğu BÜYÜK GÜNLER başlıyor.
İçinde, Mâide sûresinin 3. ayetinde geçen "Bugün sizin dininizi kemale erdirdim, üzerinize nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm a razı oldum." denen "bugün"ün zilhiccenin 9. gününün (arefe gününün) yer aldığı BÜYÜK GÜNLER başlıyor.
İçinde, Resûl-i Ekrem [sallallahu aleyhi vesellem] in "Allah katında günlerin en büyüğü kurban günüdür." (2) buyurduğu zilhiccenin 10. gününün (Kurban bayramının birinci gününün) yer aldığı BÜYÜK GÜNLER başlıyor.


(1) [İbn Hibbân, Sahîh, 2/562]
(2) [Ahmed, Müsned, 4/350; Suyûtî, el-Câmiü s-Sagîr, 1064]

Zilhicce, umumi af ve bağışlanma ayıdır. Kamerî ayların 12 ncisi olan Zilhicce ayı, İslâm ın beş esasından biri olan hac ibadetinin yerine getirildiği umumi af ve bağışlanma ayıdır.
Zilhicce ayının hepimize hayırlara vesile olmasını Rabbimizden niyaz ediyoruz. Bugünden itibaren bu gecelerin fazileti hakkında rivayet olunan hadis-i şerifleri sizlerle paylaşacağız inşallah. Gayret bizden, dua sizden, muvaffakiyet Allah tandır.  Selam ve dua ile…
5:24 - Kavmi Musa'ya: "Ey Musa! Onlar orada olduğu sürece biz oraya asla girmeyiz. Sen ve Rabb'in gidin savaşın. Biz burada oturacağız" dediler.

MENU ×